Livet med Scirocco

Historie og billeder: Lars Nygaard Nielsen, Frederikshavn

Det første møde med Scirocco

Lars Nygaard Nielsen var 21 år gammel, da han første gang stødte på en VW Scirocco i 1979. Han havde ikke et kørekort, men var netop begyndt til køreundervisning sammen med sin lillesøster og hendes veninde.

Køreundervisningen viste sig at foregå i den bilmodel, der senere blev Lars’ livslange kærlighed: En rød VW Scirocco GT, 77 model. ”Den havde én vinduesvisker, sportsure og omdrejningstæller. Og jeg var solgt,” siger Lars.

I januar 1980 blev Lars ejer af den røde Scirocco, da den nye kørelærer ville have den, dengang, nye Opel Kadett i stedet. ”De følgende år var jeg ham med landsbyens sejeste sportscupé,” fortæller Lars.

Fra ungkarlebil til familiebil

I 1987 havde Lars fortsat den røde Scirocco – heldigvis. For her mødte han en sød pige, der var lige så vild med bilen som han selv. Og til brylluppet et par år senere, var det deres fælles yndlingsbil, der var det helt store centrum. For Scirocco’en var stadig i flot og velholdt stand.

Desværre viste det sig et par år senere, at bilen ikke fungerede lige så godt som familiebil, som den havde gjort som ungkarlebil. Lars tænker tilbage: ”Når vi skulle besøge svigerfamilien i Tranum, måtte barnevognen skilles til atomer, og frue og barn måtte sidde på bagsædet.”.

Med tungt hjerte valgte Lars og konen at sælge den røde VW Scirocco til en ung, lokal fyr. Og da barn nummer 2 kom til verdenen, endte de med en VW Vento.

Et utroligt held

Mange år senere, i 2007, er Lars på en gåtur gennem Frederikshavn sammen med sin datter. Og hér så Lars noget, han ikke havde forventet: En 1987 VW Scirocco 2 til 10.000 kr. uden afgift – i rigtig fin stand. ”Jeg var solgt på stedet”, siger Lars.

Bilen var netop blevet importeret, men sælgeren havde fortrudt købet. Bilen var toldsynet og undervognen var i fin stand. Forstolene var dårlige, og der var nogle småting omkring vinduerne.

Lars kørte bilen til syn, og herefter blev handlen hurtigt ordnet – og Lars var igen ejer af en VW Scirocco.

Heldet tilsmilede Lars igen, da han fandt en komplet GTI-kabine med rødstribede originale sportssæder og alt i kabinen fra en folkeræser – alt sammen for kr. 1.000. ”Det var et supergodt køb. Det sjældne Scirocco-plastkappe på rattet var alle pengene værd alene,” fortæller Lars.

Bilen skal gøres i stand igen

I 2010 blev Scirocco’en udsat for et syrenedfald, der senere resulterede i et massivt angreb af overfladerust. Derfor blev bilen efterladt i garagen de næste mange år – indtil Lars i 2021 blev efterlønner.

”Den store drøm var at slibe den ned og lakere den igen,” siger Lars, og fortsætter: ”Jeg indså dog hurtigt, at det var en umulig opgave at udføre i min carport, så nu skulle jeg beslutte, om den skulle være skrot eller slot.”.

Sæby Autolakering er specialister i at gøre ældre biler i stand, så de fik opgaven med at skille bilen ad, slibe den til blankplader og male den i sin originale farve: Alpin Weiss. Heldigvis var undervognen stadig i god stand, så veteransyn var intet problem.

I 2022 var Lars igen ejer af en flot veteran, som selvfølgelig skulle vises frem på de danske landeveje – og således blev bilen forsikret hos Veteranforsikring Danmark.

Fællesskab og træf

Selvom Lars og konen var grønne i veteranlivet, fandt de hurtigt ud af, at der var masser af muligheder for at komme til træf i Nordjylland. De tog til ’Knivholt Veterankøretøjer’, og det åbnede en ny verden: ”Der er et fantastisk socialt klubliv, og der er kaffemøde én gang om ugen året rundt,” fortæller Lars.

Det har medført masser af nye venskaber blandt veteranentusiasterne. Og her er der plads til alle: Dem, der ved alt om mekanik, hjemmemekanikerne og damerne, der medbringer strikketøj.

Selvom Lars og hans kone nyder at tage til træf og på spontane ture, må de sommetider tage et par dages pause, så de har energi til næste træf eller køretur.

Foråret er en særlig tid

Lars fortæller, at der er en helt særlig stemning, når foråret nærmer sig. For her venter han og de andre veteranentusiaster utålmodigt på, at de igen må køre ud på de danske landeveje med deres veterankøretøjer.

Scirocco’en holder godt og tørt om vinteren i et tidligere tømrerværksted med andre veterankøretøjer. ”Men til april er vi klar til en ny, herlig sæson,” smiler han.

Siden bilen blev nylakeret, har Lars koncentreret sig om at gøre motorrummet flot med nye dele og omlakering af diverse dæksler og skjolde. Men der er stadig småting, der trænger til en tur – Lars har blandt andet udskiftet alle benzinslager, så risikoen for brand mindskes.

VW Scirocco - en nichebil

VW Scirocco er en bil med en begrænset interessekreds. Og måske netop derfor har den stadig en tilnærmelsesvis overkommelig pris.

Scirocco-modellerne minder meget om VW Golf. Lars’ Scirocco 2 har nemlig undervogn fra en Golf 1, motor og ledningsnet fra en Golf 2 – og dermed er reservedele lettilgængelige.

I Facebookgruppen Scirocco Classics Denmark er der 170 medlemmer, som deler tips med hinanden – og som også hjælper hinanden med reservedele indbyrdes.

Ring til os på 75 91 21 92
Ring til os
Skriv til os